TINARIWEN – SAHARYJSKI BLUES

Dziś w Gdańsku nieoczekiwanie dla mnie wielka niespodzianka: koncert NNEKI. Już za 3 godziny. Odliczanie rozpoczęte: 3! Tymczasem od rana nie mogę się rozstać z muzyką saharyjskiej kapeli Tinariwen. Jej korzenie sięgają Mali a ich muzykę określa się jako saharyjski blues. Zespół powstał w 1982 roku w obozie tuareskich rebeliantów w Libii. Członkowie zespołu wspierają długoletnią walkę tego saharyjskiego ludu o niezależne państwo. Koncertują w Europie oraz Ameryce Północnej  i popularyzują wiedzę o kulturze Tuaregów. Dotykają istotnych problemów społecznych dotyczących współczesnych Tuaregów.

tinariwen-51533d8ed3183Śpiewają o porzucaniu wędrownego trybu życia i zatracaniu narodowej tożsamości Nomadów. Miałam przyjemność być na ich koncercie w trakcie Festiwalu Open’er w Gdyni w 2010 roku. Ciekawostką w ich brzmieniu są gitary elektryczne, co ich odróżnia od innych kapeli tuareskich. Koncertowali z Santaną i The Rolling Stones a na ich ostatniej płycie pojawia się gitarzysta Red Hot Chilli Peppers.

Tinariwen-tour-dates

Tinariwen dociera czasem także na Saharę Marokańską, bo i tam po zamknięciu granic mieszkają ich rodziny i zaczyna się wielkie rodzinne muzykowanie. Kto wie, może i nam w czerwcu będzie dane ich tam spotkać?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s