POMAGAMY

Tydzień spędzony w wiosce Nomadów o nazwie “Wieś niewolników” na marokańskiej Saharze był przełomowym w moim życiu. Poznałam piękne, silne, mądre kobiety i utalentowane artystki, które nieoczekiwanie dla mnie przyjęły mnie do swojej społeczności w bardzo naturalny, siostrzany sposób. Dwa lata temu założyły one Stowarzyszenie Kobiet z Doura Laabid i przyjęły mnie z radością jako honorową członkinię i ich ambasadorkę. Jestem poruszona tym faktem i postaram się wypełnić moją rolę należycie. Moją współpracę ze Stowarzyszeniem jako Pracownia Arteterapii „Perspektywy” rozpoczęłam od pracy z ich dziećmi, realizując projekt “Malarze Świata na Saharze”. W tym roku przygotowuję dalszą część projektu.

Malarze Świata na Saharze April 2014 495Wioska powstała w okresie 1974-1975 roku, kiedy wojna z Algierią i działania zbrojne zagrażały koczującym na Saharze Nomadom. Od rządu Maroka otrzymali oni wtedy ziemię, na której po raz pierwszy w ich historii osiedlili się. Tak jest do dziś. Od tego czasu żyją stacjonarnie w obozowisku w glinianych domach. Są potomkami niewolników dlatego od początku ich osadę nazywano “Wioską niewolników” i nie miało to pejoratywnego wydźwięku. Nazwa przez lata się utarła i tak zostało. Taka też jest historia tej społeczności. Dziadkowie obecnych 30-latków byli niewolnikami – pochodzili z Mauretanii, gdzie do tej pory istnieje niewolnictwo, z Mali, Burkina Faso, Etiopii. Miałam zaszczyt poznać tych niezwykle silnych, wytrzymałych ludzi, których przodkowie przetrwali mordercze marsze przez pustynię. Ludzi mocno osadzonych na ziemi. Do wioski niewolników zawitamy w czasie VII wyprawy kobiecej Arte Maroko w czerwcu 2015.

Malarze Świata na Saharze April 2014 655ROWER DLA SOUKAINY

Jako ambasadorka Kobiet ze Stowarzyszenia z Douar Laabid chcę zaprosić Was kobiety, Polki, do wspólnego działania na rzecz dzieci z wioski niewolników. Jedna z dziewczynek Soukaina ma 15 lat, jest dorastającą, młodą kobietą. Chce się uczyć więc uczęszcza do szkoły średniej we wsi obok. Przed i po szkole wypełnia szereg czasochłonnych obowiązków domowych. Każdego dnia dwukrotnie przemierza pieszo drogę do szkoły – 12 kilometrów dziennie przez kamienną pustynię. Zmuszona do tego jest większość uczniów mieszkających we wsiach na pustyni.

Malarze Świata na Saharze April 2014 438Dzieci czasem chcą sobie skrócić czas drogi do szkoły i jeżdżą autostopem. Nie zawsze jest to bezpieczne dla dorastających dziewczynek. Jesienią zdarzył przykry dla Soukainy wypadek. W ostatniej chwili zeskoczyła z bagażnika jadącego motocykla, wiedząc, że kierowca nie zatrzyma się w pobliżu szkoły a za nią były już tylko pustkowia. Bardzo się potłukła i przez kilka tygodni nie przychodziła do szkoły, chciała zrezygnować z edukacji. Mając na sercu los Soukainy i innych dziewczynek proponujemy akcję pomocową, dzięki której będą one mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Złóżmy się, by dostarczyć rowery dziewczynkom, które muszą przemierzać do szkoły taki szmat drogi.  Spotkamy się z nimi we wsi w czerwcu 2015 w trakcie kobiecej wyprawy Arte Maroko na malarskim happeningu „O Kobietach, którym urosły skrzydła”. Będziemy miały okazję wspólnie podarować im długo wyczekiwane rowery. Ucieszymy się jeśli wesprzecie nas i weźmiecie udział w tak uskrzydlającej sprawie 🙂 . Jak wesprzeć? Już niebawem projekt pomocowy znajdziecie na portalu Wspieram.to, gdzie możecie złożyć darowiznę. A na razie osoby zainteresowane akcją rowerową prosimy o zostawienie namiarów w komentarzu na dole. Odezwiemy się na pewno!

Anna Sala, Monika Sobańska, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety i Stowarzyszenie Kobiet z Douar Laabid.

This slideshow requires JavaScript.

2 thoughts on “POMAGAMY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s