MAROKAŃSKIE ZAWODY – „MOUL DETAILS”

Maroko to kraj palaczy. Wszędzie widzi się osoby palące nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Zasłonięte i ubrane na czarno panie /oczywiście niektóre/ też w swoim towarzystwie popalają po kryjomu, ale o tym sza! bo nie wypada o tym mówić. Szuma:) W tym kraju nie wyciąga się na światło dzienne pewnych tematów i już! W Maroku pali się wszędzie! Istnieje ogólnokrajowy zakaz palenia w miejscach publicznych, są lub powinny być wywieszki z zakazem palenia we wszystkich restauracjach, kafejkach, ale nikt sobie z tego nic nie robi. Zrobiono nawet na ten temat reportaż i pytano tych co siedzą pod znakiem zakazu palenia /bo czasami takowy znak wywieszony jest wysoko nad głowami klientów/ czy ten znak im nic nie mówi? Wszyscy wyśmiali reportera.

casablanca-cigarette-bogart copy

Jest taka osoba, która przechadza się ulicami każdego miasta i przebiera monetami w garści, które wydają bardzo specyficzny i bardzo rozpoznawalny odgłos. To właśnie ¨moul details¨. To on zajmuje się sprzedażą papierosów na sztuki. Za jednego papierosa płaci sie 2 MAD /ok. 1 PLN/. MOUL znaczy odpowiedzialny. Taki „zawód” można równie dobrze przetłumaczyć jako ¨zarządzający sprawami detalicznymi¨ :-). Taki Pan też wszystko wie i wszystko załatwi za dodatkowa opłatą.

muzulmanki-16615521

Tak więc pali się wszędzie. Zawsze gdzieś obok jest ¨Moul details¨. Francuscy turyści, którzy kiedyś znani byli z tego, że palili wszędzie gdzie tylko się dało, tutaj mają swoje miejsce na ziemi. W Maroku nikt im nic nie powie. Mogą śmiało wyciągać swoje papierosy i palić przy posiłku lub w miejscach, w których w Europie jest to już zabronione. Myślę, że po prostu czują się tu ¨wolni¨, ale o tym… CICHO SZA!

 

Monika Markowicz – El Baroudi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s