„KUBKI SMAKOWE W PODRÓŻY I SMAK KISZONYCH CYTRYN”

Jednym z ciekawszych odkryć na mojej smakowej mapie świata jest smak kiszonych, marokańskich cytryn. Ich tamtejsza odmiana jest słodsza i mniejsza niż ta, którą znamy w Polsce . Po ukiszeniu smak intryguje i dodaje potrawom elegancji. Kiszone cytryny dodaje się do jagnięciny, tajinów, ciast czy sałatek.

Jak  je przygotować?  Na litrowy słoik potrzebujemy  10 małych, niepasteryzowanych cytryn oraz garść soli. Cytryny dokładnie myjemy szczoteczką. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 100 stopni, wrzącą wodą przepłukujemy słoik i wieczko. Osuszamy słoik i wkładamy do piekarnika na 20 minut. W tym czasie cytryny nacinamy w sposób pokazany na filmie i zasypujemy solą. W wysterylizowanym słoiku układamy cytryny jak ogórki. Posypujemy 2 łyżeczkami soli, zakręcamy i odstawiamy do szafki na 4 tygodnie. Po miesiącu cytryny są ukiszone i nadają się jako dodatek do potraw. Po otwarciu możemy je do 9 miesięcy przechowywać w lodówce. Czas przygotowania cytryn maksymalnie 20 minut. BSHAURAHA!

W poniedziałek podam przepis na tajine z kurczakiem, oliwkami i kiszonymi cytrynami. Bez kuminu i innych przypraw się nie obejdzie. Tymczasem zachęcam do przygotowania własnego słoika kiszonych cytryn. Można je kupić w niektórych sklepach z orientalną żywnością, ale mi więcej frajdy sprawiają własnoręcznie ukiszone w domu.

Więcej przepisów i użytecznych w trakcie gotowania rozwiązań zaprezentujemy z naszym marokańskim i fantastycznie gotującym zespołem na warsztacie: „MAROKO OD KUCHNI”, na który Arte Maroko zaprasza do Marrakeszu już 6 czerwca 2015.

Anna Sala

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s