Twórcze zaręczyny z Marokiem

… Maroko oczarowuje twórczych ludzi, gra również czasami rolę odkrywczą. Iluż malarzy znalazło tu swoje wielkie natchnienie! Ileż rozkwitło tu talentów przedtem nie ujawnionych! Określam to zjawisko – równie zagadkowe – jako “tajemne zaręczyny” oparte na uczuciu wspólnoty między ludźmi Maroka i głębokim “ja” tych, którzy doń przychodzą oddani, żarliwi i spontaniczni.

To cytat z książki “Zagadki Maroka” Jeana Mazela bardzo inspirującego mnie badacza, etnologa, archeologa, publicysty, filmowca, który w Maroku spędził kilkanaście lat. Przyciągnęła go do tego miejsca spośród wielu na świecie na wiele lat różnorodność, tajemniczość i niezliczone barwy przeszłości, teraźniejszości oraz ich odcienie.
W swojej książce porusza tematy związane z tradycją, archeologią, sztuką, mitologią, folklorem, historią a także opowiada o współczesnym czarownictwie, równoległym świecie Dżinów. Prowadzi czytelnika po grotach gór Atlasu Wysokiego i Antyatlasu, gdzie po dziś dzień badacze szukają odpowiedzi na temat pochodzenia rytów naskalnych sprzed tysięcy lat. Jean Mazel uchyla wrota do świata międzykulturowego, leżącego na styku kultur, kontynentów. Zaprasza tym samym do podróży w głąb Afryki. Maroko to pierwszy krok.

My zapraszamy na KOBIECE WYPRAWY, które USKRZYDLAJĄ.

Anna Sala

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s